Son günlerin popüler tartışma konusu: TAKSİ mi? UBER mi?

UBER HER ŞİRKET GİBİ VERGİ VERMİYOR! YASAL DEĞİL PEKİ YA TAKSİLER ÇOK MU İYİ???

UBER San Francisco, Kaliforniya, ABD merkezli bir şirket UBER’in İstanbul da sadece “Destek/Danışmanlık” hizmeti veren bir ofisi var. Bu ofis mevcut ve yeni sürücülere destek sağlamakta ve herhangi bir vergi(yıllık genel vergiler hariç) vermemekte. Bildiğiniz gibi UBER’in piyasa değeri 50.000.000.000$ civarında seyrederken bu büyük pastadan Türkiyeye bir dilimi bırakın bir kırıntı bile düşmüyor. Nedeni az önce belirtiğim gibi ABD merkezli bir firma olması ve Türkiye’deki her UBER yolculuğundan %20 pay alıyor yani yaptığınız yolculuk 100₺ tutuyorsa 20₺ UBER’in cebine giriyor. Bu paranında belli bir kısmı ABD’nin kasasına vergi olarak giriyor.

UBER YÖNETMELİĞE UYGUN MU?
Şimdi işin birde kanunsuzluk tarafına bakalım
M1 sınıfı ticari amaçla kanunen yasal olarak yolcu taşımacılığı yapılabilecek araçlar sadece Taksi ve Dolmuşlardır. Bunun dışındaki araçlar ticari amaçlı yasadışı yolcu taşımacılığı yapmış olurlar. Kısaca UBER yasal değildir. VİP Yolcu taşımacılığı yapması bu gerçeği ortadan kaldırmaz.

PEKALA BUNLAR GÖZ ÖNÜNDEYKEN MİLLET OLARAK NEDEN UBER’i KUCAKLIYORUZ?
UBER sürücüleri işe başlamadan önce eğitimden geçer. Sürücüleri bağlı oldukları şirketin çalışma koşulları nedeniyle giyimlerine, kişisel bakımlarına, araç temizliğine ve insanlarla iletişimine özen göstermesi gerekmektedir. Kullanıcılar yolculukları başlamadan önce ne kadar ücret ödeyeceklerini bilirler. İstanbul’u gezmeye gerek kalmadan dolandırılma korkusu olmadan içi rahat bir şekilde yolculuk yapmış olurlar. UBER araçları gösterişli ve havalıdır sizi özel hissettirir ya Mercedes-Benz gelir yada Volkswagen bazende Ford.

TAKSİLERDEN NEDEN BU KADAR ŞİKAYETÇİYİZ?
Taksiciler uzun yıllarca bu sektörde tekel olarak rahat davrandı bazen sizi 20₺ yola 40₺ götürdü. Bazen yanınızda durup nereye gideceksin diyip beğenmeyincede gaza basıp sizi ortada bıraktı.Hatta turist biri uçağına yetişmek için taksi çevirdiğinde Atatürk havalimanına gideceken Sabiha Gökçen’e götürüp tekrar Atatürk Havalimanına getirdi(bu bile yaşandı)… Tabii tarihimizde daha feci olaylar yaşanmadı değil taksicilerin adı çıktı dokuza zor iner sekize… Hakkını yemeyelim iyi taksicilerde azınlıkta olsada yok değil ama kurunun yanında yâşta yanar. UBER’in cazip gelme nedeni umarım azda olsa anlaşılmıştır.

TAKSİCİLER İTİBARLARINI NASIL GERİ KAZANACAK?
Taksiciler yolcunun gideceği yere göre yolcu seçmemeli, insanları keriz yerine koyup mesafeyi üçe katlama huyunu bırakmalı.
Kişisel bakımına, giyimine, aracının bakımlı ve temiz olmasına özen göstermeli.
Trafikte agresif sürüşten kaçınmalı yolcuya güven vermelidir.
Bunu uygulayan taksiciler yok değil dedim ya azınlıkta olsa bu kesim hâlâ var.

SON SÖZLERİM
UBER sürücüsü olmak taksi sürücüsü olmaktan daha kolaydır. Hiçbir vergiye tabii değilsin plaka derdin yok. Tek derdin araç ve yakıt araç aylık ortalama 6.000₺ kiralanabiliyor. Taksici olmaktansa UBERCİ olmak daha kolaydır. Taksici öylemi bir plakanın kirası zaten ortalama 10.000₺… Devletimiz bu PLAKA LOBİSİNİ çökertmeden ve Taksicilerde kendilerine çekidüzen vermeden bugün UBER yarın zUBER ertesi gün kUBER çıkmaması işten bile değil…

Pekala bu tartışma hakkında sen ne düşünüyorsun?

2 Comments on “Son günlerin popüler tartışma konusu: TAKSİ mi? UBER mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir